W Polsce, jak i na całym świecie, bardzo dużą popularnością cieszą się różnego typu wyroby skórzane. Są to ubrania, akcesoria czy też dodatki tworzone ze skóry zwierzęcej, a konkretniej ze skóry właściwej będącej środkową warstwą między naskórkiem, a warstwą podskórną.
W większości przypadków w sprzedaży dostępne są produkty wykonane ze skóry bydlęcej, ale ostatnimi czasy coraz częściej modne stają się skóry pochodzące od zwierząt drapieżnych, gryzoni oraz torbaczy. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu na poszukiwania, aby znaleźć różne typy wyrobów, które są wykonywane ze skóry gadów, ptaków oraz ssaków. Skóra wspomnianych wyżej zwierząt świetnie nadaje się do wytwarzania butów (w szczególności cholewek oraz podszewek), ubrań (zwykle można spotkać się z kurtkami i rękawiczkami skórzanymi) oraz wielu dodatków (parasole, torebki, portfele, paski, teczki, itp.).
Gdzie kupować wyroby ze skóry naturalnej zabezpieczone wstępnie przez producenta?
Sklepy internetowe których galanterię skórzaną testowaliśmy >>> | Sklep oraz importer galanterii szytej w Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Kontakt: www.brytyjka.pl | Asortyment skórzany sklepu: skórzane plecaki damskie, torby ze skóry przeznaczona na laptopa, portfele. |
Producenci galanterii skórzanej i odzieży oraz obuwia >>> | VanGraaf, Ryłko, DanyCore, Belveder Polska – oferenci z kategorii mody skórzanej dla mężczyzn i kobiet. | Oferta producentów obejmuje zarówno garderobą szytą na miarę jak i produkty gotowe: kurtki, obuwie eleganckie, torebki i torby. |
Rekomendacja Magdaleny Baranowskiej,
Poniższy poradnik ma charakter wprowadzenie do konserwacji wyrobów skórzanych. Źródłem inspiracji był wpis blogowy kaletnika ze strony: www.belveder.com.pl/skora-juchtowa-pielegnacja-i-wlasciwosci
Właściwości skóry naturalnej
Skóra zwierzęca wykorzystywana do produkcji wspomnianych wyżej ubrań i akcesoriów składa się przede wszystkim z wody, tłuszczów oraz białek. W związku z tym jest ona podatna na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza w miejscu, w którym jest ona przechowywana. Większa wilgotność powietrza sprawia, że skóra zyskuje na elastyczności i się rozciąga, a mniejsza wilgotność powoduje jej kurczenie się. Należy jednak pamiętać, że połączenie wilgoci i bardzo wysokich temperatur jest szkodliwe dla skóry, ponieważ powoduje ona powstawanie pleśni. Nie należy również wystawiać skóry na długotrwałe i intensywne działanie promieni słonecznych, ponieważ powodują one starzenie się skóry. W związku z tym dobrym pomysłem jest zainwestowanie w wysokiej jakości tłuszcz do skóry naturalnej oraz inne środki zapewniające odpowiednią pielęgnację i konserwację produktów pokrytych skórą.
Źródło informacji: skóra /surowiec Wikipedia.
Prawidłowa konserwacja skóry
Oczywiście w związku z tym, że ubrania i akcesoria są wykonywane z różnych gatunków skór, należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi prawidłowej pielęgnacji posiadanego typu skóry. Dzięki posiadaniu takiej wiedzy można łatwo wybrać właściwe środki do pielęgnacji skóry odpowiedzialne za właściwe natłuszczanie, czyszczenie i konserwacje. Warto wykorzystać specjalny tłuszcz do skóry naturalnej w celu konserwowania skórzanych przedmiotów, które są użytkowane sporadycznie. Można też kupować olejki i aerozole do pielęgnacji konkretnych typów skór. Częściej użytkowana skóra powinna zostać zakonserwowana, aby uzyskała elastyczność i aby została na niej stworzona powłoka chroniąca przed działaniem wody oraz innych niekorzystnych czynników. Szczególnie polecane są preparaty, które oferuje Palc. Zapewniają one bowiem skuteczne czyszczenie i pielęgnację skóry oraz nie oddziałują na nią niekorzystnie.
Palc krajowy ekspert w dziedzinie konserwacji skór naturalnych. Współpracujący z wybranymi polskimi zakładamy kaletniczymi. w Tym z marką / producentem galanterii skórzanej – Belveder Polska. Środki do konserwacji skór rekomendowane przez Palc uznane zostały w latach 2018, 2019 za TOP-owe preparaty do zabezpieczania skór licowych.
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, o chemię do skór Palc:
Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy |
Jak przechowywać skórę
Nawet najlepsza pasta do skóry, olejek czy też inny preparat, nie pomoże jeśli materiały skórzane będą nieprawidłowo przechowywane. Dobrym pomysłem jest zacienione miejsce w temperaturze od 5 do 15 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza na poziomie 70%. Dzięki temu uniknie się niekorzystnych czynników powodujących starzenie się i uszkodzenie skóry.
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie odpowiedniej konserwacji skóry wołowej. Oglądałem wstępie preparat marki Saphir rekomendowany do skór porowatych. Zastanawiam się czy lepsze będzie wykorzystanie kremu czy balsamu? Moja torba skórzana służy mi przez ok rok. Przez ten czas prawie wcale nie musiałem jej czyścić. Dobrze radziła sobie z przemoczeniem deszczem oraz zimą. Teraz jednak nadszedł czas aby trochę ją odświeżyć. Czekam na odpowiedź.
Zdecydowanie Saphir to najlepszy wybór. Jeśli chodzi o środki do skór naturalnych. Swego czasu ktoś tutaj dodał link do testu środków Tarrago, jeszcze innego dostępnego w CCC / Obuwie.pl oraz właśnie Saphira. Saphir najmniej ingeruje w koloryt skóry, nie powodując jej odbarwienia. Zobacz jeszcze tutaj: http://galanter.com.pl/ czy nie mają tego testu odnośnie pielęgnacji galanterii skórzanej.